Головна » Статті » Твори із зарубіжної літератури » Твори із зарубіжної літератури 8 клас

Символіка повісті Антуана де Сент-Екзюпері "Маленький принц"

Антуан де Сент-Екзюпері створив надзвичайний твір — казку, яка вже півстоліття зачаровує світ своєю невичерпною мудрістю. Малюнки до казки виконав сам автор, і вони не менш знамениті, ніж сама книга. Важливо, що це не ілюстрації, а органічна частина цілісного твору: сам автор і герої казки весь час посилаються на малюнки і навіть сперечаються про них. Унікальні ілюстрації до «Маленького принца» руйнують мовні бар’єри, стають частиною універсального візуального лексикону, зрозумілого кожному.

Але існують видання «Маленького принца», ілюстровані іншими художниками. Сьогодні ми побачимо казку Екзюпері не лише очима автора, а й крізь призму уяви Ніки Георгіївни Гольц та Кім Мін Джі, чиї ілюстрації до цього твору було визнано одними з найбільш вдалих і чарівних.

 

Ось яким зобразив Маленького принца Екзюпері. Із властивою йому іронічністю письменник говорить у творі: «Я, звісно, намагатимусь якнайліпше передати схожість. Я зовсім не певен, що мені з цим пощастить. На одному малюнку виходить вдало, на іншому портрет зовсім не схожий. Я можу схибити і щодо зросту. Ось тут маленький принц завеликий. А он там він замаленький. Я вже вагаюсь, згадуючи барву його одягу. Тож мазюкаю і так і сяк, навмання. Можу, зрештою, помилитися і в деяких важливих подробицях. Ви вже даруйте».

Ніка Георгіївна Гольц — радянська і російська художниця, відома насамперед як книжковий ілюстратор. Заслужений художник Російської Федерації.

Ніка Георгіївна говорила про ілюстрування твору Екзюпері: «Я не хотіла братися за цю роботу, але потім погодилася, тільки з умовою, щоб обов’язково були присутні і малюнки самого автора, адже без них книга буде неповною... Мені пішли назустріч. І ще мені пощастило, що я знайшла чудового хлопчика Ваню — він і став прообразом Маленького принца...». Малюнки Ніки Гольц сповнені благородства і смаку, вони привітні й добрі. Художниця з повагою ставиться до маленького читача і дбайливо, щоб не налякати, веде його крізь усі пригоди й переживання до щасливого завершення казки. Її ілюстрації не багатобарвні, тому не заважають осягати таїну твору.

Про корейського художника Кім Мін Джі відомо дуже мало: він живе в Сеулі, працює ілюстратором. Його бачення «Маленького принца» відзначається особливою казковістю, фентезійністю. Роботи художника виконані дуже грамотно і скрупульозно, акварель така, якою вона повинна бути: жива, прозора й нічим не затьмарена.

Один із найважливіших образів твору — це троянда. Саме усвідомлення любові до неї було для Маленького принца найбільшим здобутком його подорожі. «Ніколи не треба слухати квітів. Треба просто милуватися ними і дихати їхніми пахощами. Моя квітка напахтила всю мою планету, а я не умів нею тішитися». Кожен раз цитуєш Екзюпері й не перестаєш дивуватись його глибоким, але таким, простим істинам.

Серед усіх самотніх мешканців планет, яких зустрів Маленький принц під час подорожі, лише ліхтарник здався йому не позбавленим глузду.

Зустріч із лисом навчила Маленького принца багатьох речей, зокрема того, що таке справжня дружба і як важливо бути щирим та відповідальним у стосунках.

 

Золота гадюка, яку Маленький принц зустрів у пустелі, втілює в собі образ Смерті. Екзюпері вдалося показати її надзвичайно мудрою, справедливою, милосердною — надати їй рис, нетипових для такого персонажа. Саме тому вона справляє таке сильне враження і відграє ключову роль у розв’язці історії Маленького принца.

«— Я розв’язую всі загадки,— відповіла гадюка».

Антуан де Сент Екзюпері жодного разу не зобразив себе — оповідача-льотчика — на своїх малюнках до «Маленького принца». Але художники-ілюстратори вирішили, що його образ чудово доповнить цикл малюнків до твору.

Розмова з Маленьким принцом біля колодязя допомогла льотчикові усвідомити нові важливі істини:

«— Люди на твоїй планеті, — промовив маленький принц, — викохують п’ять тисяч рож в одному саду... і не знаходять того, чого шукають.

— Не знаходять,— погодився я.

— А те, чого вони шукають, можна знайти в одній-єдиній рожі, у ковтку води...»

Ми побачили, як бачать світ «Маленького принца» три різних художники. Малюнки самого автора лаконічні, але напрочуд змістовні. Натомість багато читачів говорять, що змогли нарешті оцінити відомий на весь світ твір лише завдяки пастельним малюнкам Ніки Гольц. А видання з дивовижними акварелями Кім Мін Джі підкорило світ своєю фантастичністю, що нагадує дитячі сни.

Але, як говорив лис: «…Лише серце добре бачить. Найголовнішого не побачиш очима».

 

 

Категорія: Твори із зарубіжної літератури 8 клас | Додав: uthitel (12.08.2018)
Переглядів: 362 | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]