Головна » Статті » Довідник школяра. Готуємось до ЗНО » Готуємось до ЗНО: Власне висловлення (твір- роздум)

Не біймось називатися народом — історія нам страху не простить. (С. Чернілевський)

Не біймось називатися народом —

історія нам страху не простить.

(С. Чернілевський)

 

Історія людства є насамперед історією етносів і народів. Хоча сьогодні все чіткішими стають значні суперечності між глобалізацією суспільного, економічного й культурного життя, з одного боку, та етнізацією — з другого. Як ствер­ джують учені, всеземне об’єднання (насамперед за допомо-гою Інтернету) призводить до змішування і злиття етносів, що призводить до суміші етносистем і етнокультур. Такі про-цеси у світі ще називають інтеграцією. Про це написано чи-мало наукових праць і досліджень. Однак все більше вчених доходять висновків, що глобалізація найчастіше є штучним процесом, який відслідковується певними колами, що праг-нуть до світового панування.

Альтернативою глобалізації є етнізація, або природний розвиток етносу у певному середовищі і за певних умов.

Мені доводилося читати, що в історії етносів бувають часи, коли народом втрачається його та чи інша складова (іноді на певний час, іноді назавжди). Наприклад, давні євреї втрати-ли землю й мову, але в розсіянні між іншими народами збе-регли свою етнічну релігію, яка й повернула цьому етносу «обітовану» землю, і національну мову. З Україною тра-пилося навпаки: насильницьке знищення протягом століть етнорелігії спричинило відчуження народу і від рідної мови (схід України сьогодні переважно російськомовний), і від рідного звичаю, і, частково, від українських територій. Все це, на мою думку, стало причиною тривалого поневолення нашого народу і «духовної руїни».

Сьогодні ми маємо рідну землю, відроджуємо рідні мову і культуру, формуємо українську національну ідеологію. Однак, як не раз це вже траплялося в українській історії, не-мов підліток, Україна шукає собі взірці для наслідування. Та чи необхідно нам «наздоганяти Америку» в галузі тієї ж глобалізації? Відсутність етнічної культури такої «нації», на мою думку, сьогодні яскраво дається взнаки. Незважа-ючи на високий цивілізаційний рівень життя американця,

вражає рівень невігластва, бездуховності, дріб’язковості проблем та ідей, які пропагуються американськими фільма-ми або художніми творами.

Головна причина цього, на мою думку, у тому, що аме-риканці втратили своє коріння. Свою праоснову поступово втрачають і українці: спілкуючись російською мовою, свят-куючи чуже Різдво, споживаючи чужі страви і пропагуючи чужі ідеї. Однак зарадити цьому дуже легко: просто не треба боятися називатися народом, не соромитися того, що ми — українці і мова наша, наймелодійніша у світі,— українська. А головне — пам’ятати, як писав І. Світличний:

Вітчизна — це не хтось і десь,

Ми — теж Вітчизна!

Категорія: Готуємось до ЗНО: Власне висловлення (твір- роздум) | Додав: uthitel (27.07.2018)
Переглядів: 644 | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]