Оголошується набір на 2024-2025 н.р. для навчання в дистанційному центрі 'Поруч'
Головна » Статті » Довідник школяра. Готуємось до ЗНО » Готуємось до ЗНО: Власне висловлення (твір- роздум)

Душа тисячі літ шукає себе в слові. (Л. Костенко)

Душа тисячі літ шукає себе в слові.

 

(Л. Костенко)

 

Спочатку було Слово… Ця, на перший погляд, проста біблійна фраза несе в собі глибокий зміст: спочатку Бог вимовив Слово, а потім, відповідно до сказаного, утворили-ся земна твердь, вода, тварини, людина. Отже, Слово було первинним. Саме воно відіграє виключно важливу роль в людських стосунках. Кажуть, що словом можна вбити людину, а можна й урятувати. Все залежить від того, що сказати і яким чином.

 

Мова — живий організм, який перебуває у постійному русі: одні слова функціонують у ній завжди, інші вмирають, ще інші народжуються, «мігрують» з однієї мови до іншої.

 

Завдяки мові різні народи зберігають свої традиції, куль-турні надбання у вигляді художньої літератури, історичних літописів, пісень тощо. Будь-яка мова живе і функціонує за своїми внутрішніми законами: жодні циркуляри чи штуч-ні бар’єри не можуть її зупинити. Наприклад, серед україн­ ських лінгвістів точаться суперечки з приводу того, як пра-вильно передавати запозичені з інших мов слова (міт чи міф, мітологія чи міфологія) або яке закінчення доречніше вжи-вати у родовому відмінку однини іменників жіночого роду третьої відміни (національності чи національности, вічності чи вічности). Проте бачимо, що переважна більшість наших співвітчизників часто навіть не знають про ці суперечки, а у своєму мовленні продовжують вживати традиційні фор-ми слів.

 

Що таке рідна мова? І яку мову вважати рідною? Мабуть, в жодному підручнику ми не знайдемо відповіді на це пи-тання. Деякі вчені стверджують, що рідною є та мова, яку дитина чує з раннього дитинства і намагається повторювати її за дорослими. А як же бути, коли дитина виховується в чу-жорідному мовному середовищі? Адже, наприклад, у Хар-кові більшість розмовляє не українською, а російською мо-вою. Як стверджує українська дослідниця-етнолог Галина Лозко, рідна мова закладена в людині генетично. Навіть су-часна електроніка фіксує особливості національного плачу

 

новонародженої дитини. То ж чи маємо ми право байдуже ставитися до свого національного генетичного коду?

Ще Олександр Потебня наголошував, що мислення дити-ни повинне формуватися на ґрунті рідної мови, і поки оста-точно не сформувався мовно-розумовий апарат, двомовність шкідливою. Я спостерігала за своєю маленькою сестричкою, яка, коли вчилася говорити, сама придумувала форми слів, які, як казала моя мама, дуже нагадували давньоруську мову. Мабуть, це можна вважати ще одним доказом того, що мова передається генетично, від діда-прадіда до онуків, від одного покоління до другого.

 

Ти — весь у слові, як у сповиткові,

колиски до калини при горбі…

І вже коли ти похитнувсь у слові,

Вважай, що похитнувся у собі.

 

Так висловлювався про ставлення до рідної мови Борис Олійник. Ці слова, на мою думку, дуже актуальні саме для нашого пограничного з Росією регіону, адже доводиться по­ стійно спостерігати, як окремі люди зневажливо ставляться до української мови, вважаючи її викривленим діалектом російської.

На жаль, політика наших державних органів не спря-мована на збереження самобутності і багатства української мови, яка у всьому світі вважається наймелодійнішою та найпоетичнішою. І все ж попри це, як не можна відректися від самого себе, так, на мою думку, не можна відректися від рідної мови, бо, як гарно зазначив В. Каюков:

Мову пошануємо —

Виростем багатими.

Хто про мову думає,

Зна, що в нього мати є.

Категорія: Готуємось до ЗНО: Власне висловлення (твір- роздум) | Додав: uthitel (27.07.2018)
Переглядів: 388 | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]